تغذیه و تندرستی, مقالات

زایلیتول چیست؟

• زایلیتول پلي الي پنج کربنه دارای شیرینی مشابه ساكارز می باشد . که مقادیر کم آن در انواع میوه ها و سبزیجات یافت می شود و بصورت واسطه طبیعی در بدن انسان در طی سوخت و ساز گلوکز تشکیل می شود. از آنجائیکه زایلیتول بستر موثر برای تکثیرباکتری پلاک دندان نمی باشد، مشخص گردیده که در پیشگیری از پوسیدگی دندان حائز اهمیت می باشد زایلیتول بدلیل عدم نیاز به انسولین به عنوان شیرین کننده در رژیم غذایی دیابتی کاربرد دارد.

• در حال حاضر، زایلیتول به عنوان شیرین کننده عمدتا در تهیه آدامس و آب نبات و در تهیه داروهایی همچون قرص های مولتی ویتامین, شربت سرفه و همچنین در خمیر دندان و دهان شویه استفاده می شود.
• زایلیتول شیرین ترین پلی ال قلمداد می شود و اثر خنک کنندگی قابل توجهی را فراهم می کند. این ویژگی جالب حسي در آدامس های بدون قند، آب نبات و ویتامینهای جویدنی بیشتر قابل توجه است. این اثر خنک کنندگی باعث افزایش درک طعم نعناع می گردد. زایلیتول به دلیل حلالیت بالا و گرمای منفی بالا درمیان پلی الها از خنک کننده ترین می باشد.

• کاربرد زایلیتول درآدامس های بدون قند بسیارشایع وگسترده است . ماده مزبور علاوه بر دارا بودن مزایایی برای دندان،از اثر خنک کنندگی دلپذیری ،شیرینی و طعم برخوردار می باشد که عمدتا با طعم نعناع احساس می شود . زایلیتول به دلیل دارا بودن ماهیت خشکی و تبلورسریع اغلب به منظور پوشش آدامس های بدون قند استفاده می شود.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *