تغذیه و تندرستی, مقالات

سوربیتول چیست؟

  • سوربیتول در ابتدا در سال 1872 توسط یک شیمیدان فرانسوی بنام ژوزف بوسین گالت کشف گردید . ایشان ماده مزبور را از عصاره تازه دانه های درخت زبان گنجشک کوهی جدا کرد .
  • شربتهای گلوکز و سایر نشاسته های هیدرولیزشده  از مواد اولیه قابل توجه در تولید سوربیتول  به شمار می آیند .
  • سوربیتول از پلی الهای طعم دهنده مطبوع و شیرین به شمار می آید . شیرینی سوربیتول تقریبا معادل 60% شیرینی ساكارز می باشد و از لحاظ شکل بلوری و دارای گرمای محلولی منفی مي باشد و درصورتیکه در آب حل شود و بلافاصله چشیده شود ، احساس خنکی به فرد دست می دهد .
  • سوربیتول به جهت خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر بفردی که دارد در صنایع غذایی ، شیرینی پزی، بهداشت دهان و دارویی کاربرد دارد .
  • سوربیتول بلوری بعنوان عامل حجم دهنده در تولید آدامسهای بدون قند از کاربرد گسترده ای برخوردار می باشد و این ماده باعث پوسیدگی دندان نمی گردد . کاربرد چنین ماده ای منجر به شیرینی و خنک کنندگی مطبوع آدامس گردیده که با کاربرد سایر عوامل طعم دهنده همچون نعناعی ،فلفلی ،دارچینی و میوه ای هم افزایی رخ می دهد .شیرین کننده های با شیرینی بالا تر همچون سوکرالوز با هدف بهبود شیرینی و طعم ، بهمراه سوربیتول بلوری بکار می روند .
  • کاربرد تجاری آب نباتهای سوربیتول در اواخر دهه هفتاد آغاز گردید و تا میانه دهه نود بسیار محبوبیت داشتند .
  • سوربیتول در محصولاتی همچون کیک ، شیرینی ، خامه و .. بکار می رود و کاربرد عمده آن بعنوان عامل حجم دهنده ،شیرین کننده و طولانی کننده عمر محصول می باشد . سوربیتول را همچنین می توان در شیرینی های قنددار با هدف طولانی کردن عمر محصول  بکار برد و تحت عنوان ماده جاذب رطوبت از محیط عمل می نماید وهمین رطوبت باعث حفظ تعادل درست آن شده و از خشک شدن شیرینی جلوگیری می کند .
  • سوربیتول با هدف بهبود طعم و روش طبخ در فرآورده های گوشتی قابل طبخ کاربرد دارد درصورتیکه فرآورده های گوشتی فرانکفورتر طبخ گردد می بایست زمان بیشتری برای پختن آن صرف نمود که این امر می تواند باعث سوختن سطح آن گردد که ظاهر آن را برای مشتری نامطلوب می سازد . قند سوربیتول همچون سایر قندها یا شربت ذرت نمی سوزد . بنابراین ، ظاهر محصول نامطلوب نمی شود همچنین سوربیتول بواسطه شیرینی آن نه تنها باعث ارتقای طعم سوسیس پخته می گردد بلکه پایداری رنگ قرمز سوسیس را بواسطه خنثی بودنش ، بهبود می بخشد . افزون براینکه ، اثبات شده که رشد بالقوه باکتریایی سطح سوسیس کاهش یافته و درنتیجه عمر فرآورده های گوشتی افزایش خواهد یافت.
  • کاربرد سوربیتول بعنوان مکمل مستقیم مواد غذایی انسانها بر طبق قانون سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا ایمن شناخته شده است .سازمان مشترک مواد غذایی و کشاورزی وكميسيون کارشناسی بهداشت جهانی مکمل های غذایی (JECFA) داده های سلامتی مربوط به سوربيتول را بررسی نموده و آنها را امن تشخیص داده است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *