تغذیه و تندرستی, مقالات

مانیتول چیست؟

• مانیتول از پلی الهای طعم دهنده مطبوع و شیرین به شمار می آید. شیرینی مانیتول تقریبا معادل 50% ساکارز می باشد از لحاظ شکل بلوری ، دارای گرمای محلولی منفی بوده ودرصورتیکه در آب حل شود و بلافاصله چشیده شود ، احساس خنکی به فرد دست می دهد .

• مصرف کنندگان دارای رژیم غذایی همچون افراد دیابتی بسیار به شکلاتهای بدون قند علاقه مند می باشند . مانیتول را می توان در تولید شکلات بدون قند یا رژیمی بکار گرفت. مانیتول بواسطه خاصیت عدم جذب رطوبت آن کاربرد بالایی در این محصول دارد.

• مانیتول در ابتدا بعنوان پرکننده در مصارف قرصی بکار می رفت. پرکننده بعنوان عنصری خنثی به شمار می آید که به ماده دارویی فعال چسبیده و آنرا بصورت قرص فشرده می سازد.

• عدم جذب رطوبت توسط مانیتول از دیگر مزایای بسیار مهم آن به شمار می آید . مانیتول بسیار پایدار بوده و رطوبت را حتی تحت شرایط دما و رطوبت بالا جذب نمی نماید . بیشتر مواد فعال دارویی نسبت به رطوبت حساس بوده و در صورت تماس با رطوبت، رقیق می گردند . مانیتول باعث حفاظت ماده فعال از رطوبت می گردد .

• مانیتول در مواد غذایی متعدد و آب نباتها بکار می رود ولی کاربرد واقعی آن محدود به قرص های دارویی می باشد . ولی واقعیت این است که کاربرد آن برای افراد دیابتی امن و بی ضرر می باشد و بعلت شیرینی و طعم خنک مطبوع آن به عنوان ارتقاء دهنده طعم بکار می رود . ماده مزبور باعث پوسیدگی دندان نمی گردد و بعلت عدم پوسیدگی دندانها در محصولات غذایی کودکان وافراد مسن بکار می رود.

• کاربرد مانیتول بعنوان مکمل مستقیم مواد غذایی انسانها بر طبق قانون سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا ایمن شناخته شده است .سازمان مشترک مواد غذایی و کشاورزی وكميسيون کارشناسی بهداشت جهانی مکمل های غذایی (JECFA) داده های سلامتی مربوط به مانیتول را بررسی نموده و آنها را امن تشخیص داده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *