تغذیه و تندرستی, مقالات

مالتیتول چیست؟

  • از میان الکل های قندی مجاز، مالتیتول نزدیکترین به خواص شکر را ارائه می دهد شربت مالتیتول که نزدیکترین مشتق آن است می تواند جایگزین قند میوه شود، که در نتیجه پکیج کاملی برای “جایگزینی قند” را عرضه می کند.
  • شیرینی یکی از مهمترین خواص هر قند یا جایگزین قند است. ما به طور کلی غذاهای شیرین را دوست داریم و به رغم تولید کنندگانی که غذاها را با شیرینی کاهش یافته تولید می کنند، تقاضا برای طعم و مزه شیرین هنوز هم یکی از چیزهایی است که بیشترین خواهان را دارد.
  • شیرینی مالتیتول در حدود 90 درصد ساکارز است و بنابر این معمولا نیازی به افزودن شیرین کننده های قوی برای تقویت شیرینی ندازد.
  • مالتیتول را می توان در تولید مواد غذایی “رژیمی”، “کم قند” و “کم کالری” استفاده کرد و در حال حاضر امکان خرید طیف گسترده ای از این اقلام برای برطرف کردن تقاضا های جمعیت که به طور فزایندایی اضافه وزن دارند و چاق هستند وجود دارد.
  • مالتیتول گروه پلی الها جای دارد لازم به ذکر است تمام پلی الها یکسان نیست و دارای خواص متفاوت هستند. این نکته حائز اهمیت است زمانی که تولید کننده ای قند و یا گلوکز را با پل اولها جایگزین می کند پلی الی را انتخاب کند که خواص آن نزدیک ترین مشابهت را با قندی که قرار است جایگزین آن شود داشته باشد.
  • طی سالیان متمادی، شیرینی پزها از ساکارز برای ایجاد استانداردهای ظاهر، طعم، بافت، عمر مفید، و شیرینی که ما اکنون از این نوع محصولات انتظار داریم، استفاده کرده اند. برای ایجاد این محصولات به صورت بدون قند، فرمول نویس باید الزامات عملکردی کاربرد این ماده را درک کند. آیا محصول قرار است یک سیستم رطوبت کم باشد؟ آیا نگرانی هایی در مورد حمل و نقل و کار با این ماده، ذخیره سازی، و یا پروسس کردن آن وجود دارد؟ عمر مفید مورد انتظار محصول چیست؟ هنگامی که فرمول نویس پاسخ به این پرسش ها را بداند، پس از آن می تواند در این باره که چه پلی ال یا پلی الهایی در فرمولاسیون استفاده کند تصمیم بگیرد.
  • مالتیتول یکی از محلول ترین پلی الهاست و بیشترین شباهت را به ساکارز دارد. بافت و طعم و عطری که در یک شیرینی ساخته شده با این محصول رها می شود بیشترین مشابهت را به محصولات پایه ساکارز خواهد داشت و همین ویژگی امکان آن را می دهد تا استفاده از آن به عنوان یک جایگزین موثر برای ساکارز باشد. مالتیتول نیز با روشی مشابه با ساکارز متبلور می شود و در شکل بلوری کمتر از ساکارز جاذب رطوبت است.
  • تست های فراوان ایمنی سم شناسی نشان داده است که مالتیتول برای مصرف بی خطر است و کمیته مشترک کارشناسان مواد غذایی و سازمان بهداشت جهانی آن را قابل مصرف روزانه دانسته است.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *